Co to jest kabardyński (definicja)?


Definicja

Kabardyński - język i kultura

Kabardyński to język należący do grupy języków kaukaskich. Jest on używany przez ludność Kabardyjczyków, którzy zamieszkują głównie północno-zachodnie regiony Kaukazu, w szczególności Kabardię-Balkarię. Język ten jest blisko spokrewniony z językiem czeczeńskim i inguskim, a także z językami awarskim i osetyjskim. Kabardyński jest językiem o bogatej historii i kulturze, która jest nieodłączną częścią tożsamości jego użytkowników.

Historia

Pierwsze wzmianki o języku kabardyńskim pochodzą z XVI wieku, kiedy to został on opisany przez włoskiego podróżnika i badacza G. M. della Valle. W kolejnych wiekach język ten był badany przez różnych językoznawców i etnografów, co przyczyniło się do jego lepszego poznania. W XIX wieku na terenie Kabardy-Balkarii zaczęły powstawać pierwsze szkoły, w których nauczano w języku kabardyńskim. Niestety, w okresie sowieckim język ten został zdegradowany i zastąpiony przez język rosyjski, co doprowadziło do jego stopniowego zaniku. Obecnie kabardyński jest językiem zagrożonym i używa go jedynie około 500 tysięcy osób.

Struktura i cechy języka

Kabardyński jest językiem aglutynacyjnym, co oznacza, że wyrazy są tworzone przez dołączanie do rdzenia różnych przyrostków. W języku tym występuje również bogaty system odmiany czasowników, a także liczne formy gramatyczne, które wyrażają różne znaczenia. Kabardyński jest językiem, w którym istnieje wiele dialektów, różniących się między sobą głównie wymową i słownictwem.

Kultura

Język kabardyński jest nieodłączną częścią kultury Kabardyjczyków. Wiele zwyczajów i tradycji jest przekazywanych właśnie w tym języku. Wielu kabardyńskich poetów i pisarzy tworzy w swoim ojczystym języku, co przyczynia się do jego promocji i ochrony. W kulturze kabardyńskiej ważną rolę odgrywa również muzyka, w której teksty piosenek są zazwyczaj w języku kabardyńskim.

Zagrożenie i działania na rzecz ochrony języka

Niestety, język kabardyński jest obecnie zagrożony wymarciem. Wpływ na to ma przede wszystkim dominacja języka rosyjskiego, a także brak działań na rzecz jego ochrony i promocji. Jednakże istnieją organizacje i instytucje, które podejmują działania na rzecz ochrony języka kabardyńskiego. W Kabardzie-Balkarii funkcjonują szkoły, w których nauczane są przedmioty w języku kabardyńskim, a także wydawane są książki i czasopisma w tym języku. Ponadto, organizowane są również różnego rodzaju festiwale i koncerty, na których promowana jest kabardyńska kultura i język. Dzięki tym działaniom, istnieje nadzieja, że język kabardyński przetrwa i będzie mógł być używany przez przyszłe pokolenia.

Czy wiesz już co to jest kabardyński?

Inne definicje:

lądować
(...) na kotwicy lub przy użyciu holowników, w przypadku braku możliwości cumowania do nabrzeża.Zakończenie lądowaniaPo dotarciu do lądu, pasażerowie mogą bezpiecznie opuścić pojazd i kontynuować swoją podróż. W przypadku samolotów, pasażerowie muszą odczekać na zatrzymanie maszyny i otwarcie drzwi przez załogę. Następnie, mogą opuścić pokład i udać się na terminal lotniska. W przypadku statków, pasażerowie mogą opuścić pokład po zatrzymaniu się statku i otwarciu drzwi przez załogę. Lądowanie jest momentem, (...)

kaczorscy
(...) ale istnieją różne teorie na ten temat. Charakterystycznymi cechami "kaczorskich" są silna więź i zaufanie, wspólne zainteresowania oraz otwartość i szacunek dla innych członków grupy.

Gajecki
(...) wielkopolskim. Wiele z tych rodzin posiada wspólne korzenie, jednak z biegiem czasu rozproszyły się po różnych regionach kraju.Znane osoby noszące nazwisko GajeckiW historii Polski możemy wyróżnić kilka znanych postaci o nazwisku Gajecki. Jedną z nich jest Józef Gajecki (1891-1940) - polski działacz niepodległościowy, żołnierz Legionów Polskich i powstaniec wielkopolski. Innym znanym przedstawicielem jest Stanisław Gajecki (1916-2007) - polski rzeźbiarz, twórca m.in. pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie.Współczesne (...)

Racza
(...) związani z tym miejscem od pokoleń i starają się utrzymać jego historię i tradycję. Jest to idealne miejsce dla osób szukających spokoju i kontaktu z naturą, a także dla tych, którzy chcą poznać prawdziwe oblicze polskiej wsi.

tałzeny
(...) W niektórych regionach Polski, na przykład w Małopolsce, słowo to jest wciąż powszechnie używane w codziennym języku.Przykłady użyciaSłowo "tałzeny" można spotkać w wielu utworach literackich, zarówno tych klasycznych, jak i współczesnych. Przykładem może być powieść "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, w której pojawia się w kontekście opisu młodzieży szlacheckiej. W niektórych gwarach regionalnych, na przykład w gwarze krakowskiej, słowo "tałzeny" jest używane jako synonim słowa "młodzieniec" lub "chłopak".Podsumowanie"Tałzeny" (...)

łabiszyńskich
(...) "łabiszyński" jest odmianą przymiotnika "łabiszyn" i jest związane z miejscowością Łabiszyn, położoną w województwie kujawsko-pomorskim. Jest to jedno z popularniejszych słów, które odnoszą się do tej konkretnego miejsca i jest używane zarówno przez mieszkańców, jak i osoby z zewnątrz.Pochodzenie słowaSłowo "łabiszyński" wywodzi się od nazwy miejscowości Łabiszyn, która z kolei pochodzi od staropolskiego imienia "Łabisz" lub "Łabisław". Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XIII wieku, a sama (...)

fajczylibyśmy
(...) wspólnego palenia, która jest używana w sytuacjach towarzyskich lub wśród znajomych. W języku potocznym jest to także wyraz, który oznacza chęć palenia lub zapalenia papierosa w danym momencie.Używanie słowa fajczylibyśmy jest często krytykowane przez osoby, które nie palą papierosów lub nie zaakceptowały tego nałogu. Jest to również uważane za niegrzeczne lub niekulturalne, ponieważ sugeruje się innym osobom palenie papierosów lub innych substancji. W języku potocznym jest to jednak często używane bez (...)

naborowywania
(...) elementem w zarządzaniu zasobami ludzkimi, ponieważ to właśnie pracownicy są najcenniejszym kapitałem firmy. Dzięki nim możliwe jest realizowanie celów i misji organizacji, dlatego też proces naboru powinien być przeprowadzony w sposób profesjonalny i skuteczny.Jednym z głównych zadań naboru jest ustalenie potrzeb kadrowych firmy oraz opracowanie odpowiedniego profilu stanowiska. Należy dokładnie określić wymagania, jakie musi spełniać kandydat, w tym nie tylko kwalifikacje zawodowe, ale również cechy (...)